Aizkraukles pagasta sākumskola
Aizkraukles pagasta skolēniem 4.aprīlī bija iespēja noskatīties ,,Latvijas skolas somas’’ ietvaros leļļu teātra izrādi ,,Ielāps”, ko piedāvāja biedrība „Latvijas Leļļu Teātru Klubs”, scenārija autors- Agris Poikāns, lomas ierunājuši aktiri- Dzintars Krūmiņš, Dainis Sumišķis, Evija Baula, Jūlija Meščerjakova, Aleksandrs Jonovs.
Rūķu ciemā katram rūķim ir nodarbošanās, tikai Diļļukam nekas neveicās. Lelles interesantā veidā skolēniem parāda, ka nevajag zaudēt ticību, darboties līdz atrod savas iespējas.
Iespēja noskatīties izrādi sasaucas ar tādām mācību jomām ,kā dabaszinātņu jomu, tehnoloģijas mācību jomu, valodas mācību jomu, kā arī vislielākais akcents tika likts uz kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslas mācību jomu. Skolēni bija iedvesmoti un pagarinātajā dienas grupā spēlēja leļļu teātri.
Pēc izrādes pedagogi kopā ar skolēniem pārrunāja , par ko skolēni aizdomājušies. Jo izrādei cauri vijās tādi tikumi kā atbildība, gudrība, kas lika skolēniem aizdomāties par saviem pienākumiem, godīgumu un savaldību, kas savukārt skolēniem lika aizdomāties par uzvedību.
8.martā Aizkraukles pagasta sākumskolā Latvijas skolas somas ietvaros skolēniem tika piedāvāta izglītojoša nodarbība "Kā rodas stikla brīnumi ?"
Nodarbības mērķis- iepazīstināt skolēnus ar stikla pūtēja profesiju.
Šajā pasākumā skolēni uzzināja daudz interesanta par stiklu, noskaidroja, ka stiklu iegūst no kvarca smiltīm, uzzināja kā stikls iegūst krāsu. Krāsu piedod metāli. Sarkanu stikla krāsu iegūst pievienojot zeltu. Skolēni izmēģināja pūst stiklu un noskaidroja, ka ļoti ātri uzpūšot stiklu tas ir ļoti plāns, sabirst un ar tādu stiklu nevar sagriezties. Un izrādās ka var pat iegūt stikla diegu un to var sasiet mezglā.
Pasākumu vadīja 2 stikla meistari. Viens meistarīgi vadīja sarunas ar skolēniem. Par pareizām atbildēm skolēni saņēma arī balvas. Otrs gatavoja stikla figūriņas un palīdzēja skolēniem izmēģināt stikla pūšanu.
Šajā nodarbībā skolēni uzzināja, lai gatavotu stikla figūriņas un kļūtu par stikla pavēlnieku ir nepieciešama liela pacietība un ilgs mācību process. Šī nodarbība sasaucas ar dabaszinātņu mācību jomu, tehnoloģiju mācību jomu,
kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslas mācību jomu. Nodarbībai cauri vijās šādas caurviju prasmes-kritiskā domāšana un problēmu risināšana, jaunrade un uzņēmējspēja. Skolēnos tika audzinātas šādas tikumiskās vērtības-atbildība, drosme, gudrība, savaldība.
Skolēniem nodarbība patika, viņi atdzina, ka uzzinājuši interesantas lietas par stiklu un mazo stikla priekšmetu izgatavošanu.
Kokneses Radošās mājas apmeklējums
25.novembrī un 2.decembrī 2022.gadā
Aizkraukles pagasta 1., 2., 3. un 4.klases skolēni viesojās Kokneses Radošajā mājā.
Skolēni izvēlējās nodarbību par kulināro mantojumu, radošo darbnīcu, rotaļām. Ekskursijas mērķis - iepazīt latviešu tradicionālo kulināro mantojumu.
Skolēni saturīgi un interesanti pavadīja laiku. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar latviešu tautas tradīcijām. Pirms tam skolēni jau bija izzinājuši Miķeļdienas un Mārtiņdienas tradīcijas skolaspasākumos.
Norises aktualizācijas daļā skolēniem bija iespēja iziet rotaļu "Adat, bērni, ko adati" un minēt tautas mīklas par Ziemassvētkiem. Tālāk darbs tika organizēts 5 radošajās darbnīcās: salmu rotājumu darīnāšana, karsto glezniņu veidošana, apsveikuma kartiņas zīmēšana, salvešu gredzenu veidošana, pīrāgu cepšana.
Tāpat skolēni ar interesi izmēģināja dažādas koka spēles (kluču spēles – saliec rakstus, rakstu domino, tautasdziesmu mīklas, griezt vilciņus, dūceni, salikt lielo puzli "Saliec Daugavu" u.c.). Amatnieku veikaliņā skolēni varēja aplūkot un izmēģināt tādus mūzikas instrumentus kā kokle un zvango, redzēt stelles un jostas, kas uz tām tiek austas, kā arī vērot vietējo amatnieku darbus.
Par galveno vērtību kulinārā mantojuma iepazīšanā atzīstama iespēja pašiem piedalīties tā tapšanā. Ekskursijas noslēguma daļā pie tradicionāli klāta galda tiek baudīti pašu ceptie pīrāgi un Daugavas zāļu tēja.
Skolēni atdzīst, ka ekskursija patikusi, mācījušies rotaļas, veidojuši karstās glezniņas, cepuši pīrāgus. Daļa skolēni apgalvo, ka paticis gatavot eglīšu rotājumus, esot bijis viegli iemācīties un atcerēties. 1.klase, tos izmantoja savas klases dekorēšanai. Citiem paticis iet rotaļās, daži skolēni atdzīstas, ka paticis gatavot un ēst pīrāgus.
Skolēni atzīst, ka Ziemassvētki mūsdienās tiek svinēti atšķirīgi kā senākos laikos, tačupauž vēlmi turpmāk svētku svinēšanā ieviest arī latviešu tradicionālos ēdienus, rotaļas,
mīklas, kuras pieredzēja, iemācījās ekskursijas laikā.
2023. gada 5.decembrī pēc koncertlekcijas ,,Kaķīša dzirnaviņas” apmeklējuma Rīgas VEF kultūras pilī, Aizkraukles pagasta 1.-4.klašu skolēni devās uz Rīgas motormuzeju.
Muzejā, Latvijas skolas somas ietvaros, skolēni iepazinās ar muzeja ekspozīciju. Lekcijas laikā viņi varēja iepazīties ar mašīnbūves attīstību pasaulē zinošas gides pavadībā. Pēc ekskursijas, skolēni vēl ilgi brīvajos brīžos skicēja mašīnu modeļus. Meitenes stāstīja, ka ļoti paticis inprovizētais autobuss, ar kuru varēja doties laika ceļojumā-pagātnē. Puišiem vairāk paticis pētīt mašīnu modeļus.
Tāpat, skolēni muzejpedagoģijas nodarbībā iepazinās kā iegūst gumiju. Skolēniem tika piedāvāts aprīkojums, lai izgatavotu kaučuka bumbiņu. Pēc nodarbības skolēni bumbiņu saņēma dāvanā.Daži skolēni jutās noskumuši, jo bumbiņa nebija izdevusies kvalitatīva. Citi stāstīja, ka bumbiņa jau sacietējusi, bet citi, ka vēl ar to rotaļājas.
Lai vai kā, skolēni stāsta, ka nodarbība bijusi interesanta un daudz uzzināts par kaučuku. Bērni iesaka arī citiem skolēniem apmeklēt motormuzeju.
Decembra sākumā skolēni saņēma iespēju, Latvijas skolas somas ietvaros, noskatīties koncertlekciju ,,Es mīlu Tevi Latvija”. Tāpat, MA Events SIA papildus uzdāvināja iespēju noskatīties koncertlekciju ,,Ziemasssvētku pasaka”.
Koncertlekciju, skolēni kopā ar pedagogiem, varēja noskatīties sev vēlamā laikā un dienā. Muzikālajā lekcijā skolēni ieguva ļoti daudz informācijas par Latvijas vēsturi, ziemas saulgriežiem, Dainu skapi, par Latvijas novadiem, dziesmu un deju svētkiem. Skolēniem bija iespēja kopā ar dejotājiem iemācīties deju ,,Mugurdancis”. Daži skolēni šo iespēja arī izmantoja. Lektors skolēniem piedāvāja spēles par senvārdiem, par divām kopā sapludinātām dziesmām un novadiem. Tādejādi, skolēniem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas jautrā un azartiskā veidā, kas noderēs gan dabas zinībās, gan sociālajās zinībās.
Protams, skolēni varēja dziedāt līdzi daudzas dziesmas Mārtiņa Kantera izpildījumam. Sevišķi skolēniem patika dziesma ,,Debesis iekrita tevī”. Zēni un meitenes atdzina, ka arī šādi, interaktīvi un aktīvi piedaloties, var apgūt zināšanas no video lekcijas.
Tūlīt pēc skolēnu ziemas brīvdienām, devītajā janvārī, Aizkraukles pagasta sākumskolēni no saltās ziemas nokļuva tropos.
Tāda iespēja pavērās izmantojot Latvijas skolas somas iespēju-apmeklēt Latvijas Nacionālā botāniskā dārza tropu māju.
Skolēniem pieredzējušu gidu stāstījumu pavadībā bija iespēja iepazīties ar dažādiem svešzemju augiem.
Nacionālā botāniskā dārza krājumā ir simtiem pasaku, stāstu un brīnumainu notikumu, kas atklāj augu pasaules burvību. Par rūķiem, kas dzīvo Dārza tūju alejā. Par rituālu, kas jāveic, lai naudas koka augļi atnestu bagātību. Par apbrīnojamo fotosintēzes procesu lapās, kas nodrošina dzīvību uz Zemes. Kā Dārza laboratorijā brīnumdari baltos halātos iebur augus mēģenēs, padarot tos par pundurīšiem, un pēc tam atbur tos atpakaļ – par īstiem augiem. Var ietērpt vārdos stāstus, par kuriem vēstī dārza senā ēka – dzejnieka Knuta Skujenieka bijusī mājvieta –, un stāstus, ko klusējot vēstī silto zemju augi oranžērijā.
Skolēniem atmiņā palicis pūķkoks, kas aug tropos un subtropos. To sveķi izplūstot ir sarkani, tāpēc tāds nosaukums. Bērniem patika arī milzīgais citrons un interesantie, lielie kaktusi.
Zēni un meitenes priecājās par gidu interesanto stāstījumu, kas viņus aizveda uz augu pasaules brīnumiem.